שנת הצער איש הרדיו מולי שפירא הלך לעולמו בגיל 81

מולי שפירא הלך לעולמו בגיל 81

העיתונאית ואיש הרדיו מולי שפירא נפטרה אמש בבית החולים איכילוב, בגיל 81. לפני כשנה וחצי הוא אובחן כחולה במחלה נוירולוגית, ולאחרונה מצבו הידרדר. הלוויה שלו תתקיים היום בשעה 15: 00 בבית הקברות בקריית שאול.

שפירא עבד שנים רבות בגלי הצבא ומילא תפקידים מגוונים, בהם ראש מערכת התרבות. הוא הותיר אחריו את אשתו קרמלה ואת בנו, השחקן דן שפירו.

בנו דן אמר לוויאנט: "אני אסיר תודה לו על כל החינוך שהוא נתן לי, האהבה שהוא נתן לי, הוא בעצם לימד אותי הכל ושמר עלי, ובמשך השנים הבנתי יותר ויותר כמה הוא מדהים. אני גאה בו, אני אוהב אותו ואני מתגעגע אליו. אני אתגעגע אליו."

הרמטכ "ל דני זקן אמר:" מולי שפירא הייתה אחד מעמודי התווך של גלי צה " ל שעיצבו דורות של עיתונאים ואנשי תרבות. הוא התחנך על ערכיו שלו, מקצועיות בלתי מתפשרת, חתירה מתמדת מאחורי הקלעים ולא נראית לעין. מולי הביאה למאזיני גלי הצבא את התרבות הישראלית כפי שראה אותה במו עיניו."

מולי שפירא עם בנו, דן (צילום: רפי דלויה)

ההיסטוריה של שפירא

שפירה נולדה בכפר מלל בשנת 1942. אביו היה שחקן ומנהל תיאטרון בליטא, וכשהיגר לישראל הוא הפך למורה ואחד ממייסדי זרם העובדים בחינוך. יחד עם הוריו ואחיו עמוס, הוא עבר מאוחר יותר לתל אביב, וחלם להיות מעורב בתיאטרון. לידיוט אהרון אמרה בראיון ב-2017:" התחלתי להתכונן לזה מגיל שש, צפיתי בכל מחזה, הייתה לי מחברת שבה הייתי כותבת ביקורות על כל מחזה שראיתי."‬

בצבא הצטרף לחברת הפיקוד הצפוני, ומשם הלך למועדון התיאטרון והאמבטיה בדרך לקריירה שהתכוון לעצמו כשחקן ובמאי. אבל בסוף 1960, הוא נקרא לשיחה עם ראש המטה של צבא ההגנה הישראלי, יצחק לבני, וזה הוריד אותו מהפסים לצמיתות. הוא הגיע לתחנה בגיל 26 לאחר שהשלים את התואר כעורך דין ("והדבר היחיד שאני יודע זה שאני לא רוצה להיות עורך דין", אמר בראיון לידיעות אחרונות) – ושינה את פני התחנה. הוא ייסד את משרד התרבות, הקים שידורים חיים של הופעות והחל מסורת של שידור ערבי מחווה לאמנים, תיאטראות ותזמורות.

בשנת 1999, לאחר ניהול מחלקת התרבות בגלציון, שפירא מונה לראש מחלקת התרבות וההנאה. בין התוכניות שלו היו " ציפורי לילה "(שגם הוא צילם), והוא הציג את התוכנית התרבותית" נהנה " בימי שישי. בנוסף, במהלך כהונתו, אנשי תקשורת ותרבות כמו רוני קובאן, גיורא חמיצר וגיא פיינס החלו לעבוד בהנהגתו.

בשנת 2009 התפטר שפירא מתפקידו כמנהל מחלקת התרבות, והמשיך לשרת את "ההנאה" עד 2016. במהלך השנים זכה בפרסים רבים על תרומתו לתרבות הישראלית, ביניהם פרס עמי להישג חיים ופרס סוקולוב להישג חיים.

Back to top button