טיפול בבעיות נשירת שיער ודרכים להימנע מהן

מה הם הגורמים לנשירת שיער؟ ומה היא המחלה של נשירת שיער؟ ומה הם הגורמים לנשירת שיער בשורשים ؟ ומה הם הגורמים לנשירת שיער אצל נשים؟ ומה היא נשירת שיער קדמית؟ ומתי נשירת שיער מסוכנת؟

גורם לנשירת שיער

ישנן סיבות רבות לנשירת שיער, משינויים בתזונה למחלות כרוניות, ובדוח מקיף זה אנו מציגים בפניכם את הבולטים שבהם, ודרכים להתמודד איתם.

ואנחנו מתחילים עם רופאת העור האמריקאית פרנצ'סקה פוסקו, שאומרת שנשירת השיער הממוצעת לאדם היא בין 50 ל -100 שערות ביום מכיוון שהשיער בדרך כלל עובר מחזורים שונים. נשירת שיער אינה משפיעה על קטגוריה מסוימת של אנשים, והיא גם תופעה שכיחה מאוד בקרב נשים.

ראוי להזכיר כי בעיית נשירת השיער יכולה להשפיע פסיכולוגית על נשים, שכן מחקר שנערך בשנת 2015 אישר כי נשירת שיער אצל נשים משפיעה על מושג ההערכה העצמית, מייצרת תחושת דיכאון ומעכבת מערכות יחסים חברתיות. לכן, אדם צריך לקבוע את הסיבה לכך ששיערו נושר כדי שיוכל לפתור את הבעיה, על פי הדו "ח שפרסם העיתון הספרדי" קונפדרציה " מאת הסופרת עדה נונאו.

גורם לנשירת שיער
גורם לנשירת שיער

מה גורם לנשירת שיער؟

בנוסף לגורמים גנטיים וגיל המעבר, הגורמים הבולטים לנשירת שיער כוללים:

1-בעיות בבלוטת התריס גורמות לנשירת שיער

בעיות בבלוטת התריס שכיחות למדי בקרב נשים, במיוחד אלו מעל גיל חמישים. על פי המחקרים האחרונים, אחת מכל שמונה נשים תסבול מהפרעת בלוטת התריס לאורך חייה, מכיוון שבלוטה זו ממוקמת בבסיס הצוואר ואחראית על ייצור הורמון בלוטת התריס. הורמון זה אחראי על קצב חילוף החומרים הבסיסי ועל צמיחת העור, הציפורניים והשיער.

המחבר ציין כי ניתן להבחין בשינויים מסוימים אם הגוף אינו מכיל את הכמות הנכונה של תירוקסין. אולי הדבר החיובי בעניין זה הוא כי ניתוח הדם הוא מסוגל לזהות אם יש תקלה של בלוטת התריס. על הרופא לרשום תרופה שתסייע למטופל להחזיר את רמת ייצור ההורמונים לקדמותה.

בלוטת התריס ממוקמת מול קנה הנשימה ומכילה תאים מיוחדים הנקראים תאים ציסטיים שתפקידם להפריש הורמוני בלוטות. ובלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית, כלומר היא מפרישה את ההורמונים שלה ישירות לדם ללא תעלה. הוא שולט בתהליך המטבולי החיוני החשוב לייצור אנרגיה לגוף. בלוטת יותרת המוח מפרישה את ההורמון, אשר מגרה את בלוטת התריס לעבוד ולייצר את ההורמון תירוקסין.

צורת בלוטת התריס דומה לפרפר, והיא רגישה מאוד למחלות. כאשר יש לה פגם, היא מפסיקה לייצר את ההורמונים הדרושים לתהליך זה, כגון תירוקסין (ט4) והורמון שלישי יוד תירוקסין (ט3), שהופך לתירוקסין ברקמת הגוף

2-נשירת שיער עקב אנמיה מחוסר ברזל

למרות שנראה כי מחסור בברזל הוא גורם נדיר לנשירת שיער, הוא יכול למעשה למלא תפקיד בבעיה זו, במיוחד אצל נשים.

הסימפטומים של מחסור בברזל הם רבים, ביניהם עייפות קשה, חולשה, עור חיוור, קשיי ריכוז, כאבי ראש, ידיים ורגליים קרות, כמו גם נשירת שיער.

מחסור בברזל מתגלה באמצעות בדיקת דם. הטיפול כולל אכילת מזונות עשירים בברזל כמו בשר וכבד, וגם הרופא עשוי לרשום תוספי ברזל.

3-מחלות עור

המחבר הצהיר כי הקרקפת עצמה משחקת תפקיד חשוב בבעיה של נשירת שיער אם היא מתלוננת על פגיעה כלשהי. בהקשר זה, דלקת ומחלות עור כגון פסוריאזיס להוביל נשירת שיער, וגם גורם קשקשים.

המחבר דיווח כי בחינת הקרקפת כאשר מבחינים בהופעת כתמים אדומים או קשקשים צהובים ולבנים על העור מסייעת לקבוע את הבעיה ממנה סובלת הקרקפת. יש צורך להתייעץ עם רופא עור כאשר אנו סובלים דלקת או גירוד כדי לוודא שזה לא פגיעה חמורה בעור. הדרישות לכל פגיעה ברמת הקרקפת משתנות גם משמפו קשקשים לטיפול בפסוריאזיס קל.

4-זאבת ( Lupus )

המחבר הוסיף כי זאבת היא מחלה כרונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת רקמות בריאות. הסימפטומים של מחלה זו כוללים עייפות קשה, כאבי ראש, כיבים בפה, כמו גם נפיחות של המפרקים, תחושה של כאב, נפיחות של הרגליים והידיים ביעילות נשירת שיער. אם יש לך תסמינים אלה, עליך לפנות לרופא.

5- ירידה במשקל

מחקרים אישרו כי ירידה מוגזמת במשקל מובילה לנשירת שיער מכיוון שהגוף משולל חומרים מזינים מסוימים, כולל חלבונים. יש צורך לבצע בדיקת דם כדי לברר את הגורמים לתת משקל.

6-טיפול מוגזם

המחבר הדגיש כי שטיפת שיער יתר על המידה, שימוש במייבש שיער ומגהץ עלולה לפגוע בשיער, להפוך אותו לשברירי ולנשור. לכן עדיף להימנע משימוש במכשירים המגבירים את חום השיער, ואסור לחכות עד שהשיער יתייבש כדי להשתמש בג ' לים או בתרסיסים כדי שהשיער לא יתפצל.

7-תסמונת שחלות פוליציסטיות

מצב שעשוי להשפיע על אישה ולהשפיע על תפקוד השחלות, וקשור לבעיות כמו קושי להרות והירסוטיזם, ישנם שלושה מאפיינים עיקריים של שחלות שחלות, כלומר מחזור לא סדיר, הורמונים גבריים מוגברים, העלולים לגרום לתסמינים כמו צמיחה מוגברת של שיער גוף או שיער פנים, ושחלות פוליציסטיות, בהן השחלות מתרחבות ומופיעות בפערים מלאים בנוזל הנקראים כיסים או חללים (follicles) המקיפים את הביציות.


עצור נשירת שיער
עצור נשירת שיער

הדרך היחידה לעצור נשירת שיער

הרופא הטורקי נילגון שנטורק מצידה אומר כי הדרך היחידה לעצור נשירת שיער היא לברר את הגורמים לנשירת שיער על ידי ביצוע הבדיקות הרפואיות הנדרשות, ולאחר מכן לקחת את הטיפול המתאים לכל מקרה ומקרה.

שנטורק, חבר דירקטוריון האגודה הטורקית לדרמטולוגיה, הסביר בהצהרה לאנטוליה כי גילוי הגורם לנשירת שיער הוא באמצעות בחינת צפיפות השיער, עובי כל שערה, לימוד דפוס האובדן וביצוע מערך בדיקות דם.

היא הדגישה כי אובדן של כ 100 שערות ביום הוא נורמלי, כמו השיער נופל ברציפות לאחר מחזור החיים שלה מסתיים, לגדול מקום אחר, ואת ההפסד יכול להגדיל את תקופת המעבר בין עונות השנה, במיוחד באביב ובקיץ.

שנטורק הדגיש את הצורך לבצע את הבדיקה הרפואית הדרושה במקרה של נשירת שיער יותר מהרגיל, על מנת לברר את הסיבה ולאחר מכן את הטיפול, וכי הגורמים לנשירת שיער הם הנפוצים, ונבדלים בין נשים לגברים, כולל אלה הקשורים למחלות מסוימות הגורמות לנשירת שיער.

היא הסבירה כי הגורמים השכיחים ביותר בקרב נשים הם "נשירת שיער כואבת" כתוצאה מהפרעות הורמונליות, כמו במקרים לאחר ההריון, בעת נטילת טיפולים הורמונליים כמו גלולות למניעת הריון, או בעת הפסקת טיפולים אלה, כמו גם הפרעה בבלוטת התריס. נשירת שיער והתקרחות תורשתית נפוצים גם הם.

נשירה מסוכנת מתרחשת גם כתוצאה מהתקפי מחלה חריפים המלווים בחום גבוה, מחסור בברזל, דיאטות לא שקולות, ירידה מהירה במשקל ובגלל תרופות המשמשות בכימותרפיה לסרטן ותרופות המשפיעות על חילוף החומרים, על פי שנטורק.

טיפול בנשירת שיער

בהתאם לסוג נשירת השיער שיש לך, קיימים טיפולים; אם תרופה אחת גורמת לנשירת שיערך, ייתכן שהרופא שלך יוכל לרשום תרופה אחרת. זיהוי וטיפול בזיהום עשוי לסייע בהפסקת נשירת שיער. תיקון חוסר האיזון ההורמונלי עשוי למנוע נשירת שיער נוספת, על פי האקדמיה האמריקאית לרופאי משפחה American Academy of Family Physicians .

תרופות עשויות גם לעזור להאט או למנוע התפתחות של התקרחות נפוצה. תרופה אחת, מינוקסידיל minoxidil (שם מסחרי: רוגאין Rogaine), זמינה ללא צורך במרשם. וזה מוחל על הקרקפת. גם גברים ונשים יכולים להשתמש בו.

Back to top button